Dožít na chalupě

Hodně městských lidí se těší, jak na důchod odejdou z města a budou bydlet ve svém domečku. Proto ho celý život zvelebují, rekonstruují a už se vidí, jak sedí na lavičce, popíjejí kafíčko a dívají se na rozkvetlé záhony. Předpokládají, že pěstovat budou i zeleninu, kterou ocení jejich děti s vnoučaty, kteří budou za nimi pravidelně jezdit. Jenže ono to má trochu háček.
patrový venkovský dům
Neuvědomují si, že stárnutí s sebou nese i možnost problému nemocí, nebo nemožnost nákupu potřebných věcí.
Na vesnicích býval vždy problém s nakupováním. Buď tam byl malý krámek, kde se daly nakoupit základní potraviny a hygienické potřeby, ale pro větší nákup se jelo do nejbližšího města. A když nefungoval, jednou týdně tam zajížděla pojízdná prodejna. Ale tam také nebylo kdoví co.
Chtít, je sice krásná myšlenka, ale je potřeba si to řádně promyslet. Je pravda, že pokud si nekupujete nemovitost v neznámém prostředí až ve vyšším věku, ale jezdíte tam pravidelně dlouhá léta, máte kolem sebe známé tváře a ochotné sousedy občas s něčím pomoct.
Ale stárnoucí člověk mívá, ač si to nerad připustí, větší zdravotní problémy.
Na vesnici, to každý, kdo tam žije, potvrdí, je důležité auto. Potřebujete nakoupit – jedete autem. Návštěva lékařů, kterých má každý z partnerů na stará kolena již několik – musíte použít auto. Většinou je každý objednaný na jiné dny a hodiny, a tak je potřeba, aby řídili auto oba. Někdo může namítnout, že jezdí vlaky, nebo autobusy. Ano, to je pravda, ale jsou místa, kam autobus zajíždí třikrát denně a vlaková zastávka je dva a půl kilometru lesem z kopce a představte si, jaké to je, když z vlaku jdete zpátky do kopce a ještě může pršet.
I když se těšíte na vesnický pomalejší život, klid, kde uslyšíte maximálně štěkat psy, nebo kdákat slepice, netušíte, že se vám bude stýskat po městském ruchu.
dlažební kostky
Zde si najednou uvědomíte, jak moc vám chybí kontakt se známými, jak rádi byste zašli do restaurace na večeři, nebo do divadla, kde jste bývali pravidelnými návštěvníky.
Není problém sednout do auta a někam jet, ale v restauraci si může dát víno jen jeden z vás, abyste se mohli bezpečně vrátit do svého domu.
Protože ve stáří má každý více neduhů, možná bude potřeba někdy zavolat sanitku. Dojezdová doba může být o něco delší než ve městě a díky tomu může dojít k nejhoršímu. Jak se vyrovnat s odchodem partnera v prostředí, kde vám chybí vaši kamarádi, kteří by ve městě u vás byli za pár minut, aby vás podpořili.
Mně se také líbí představa, že budu sedávat na lavičce s kávou v jedné a domácí buchtou v druhé ruce. Nad hlavou mi budou zpívat ptáci a já si dojdu na zahrádku pro čerstvý salát, rajče, mrkev a to všechno bude chutné a zdravé. Jenže pak se mi vloudí představa, jak mám problém vyjít schody do patra, díky bolestem kloubů a zad se nemůžeme zvednout od záhonu, který je potřeba vyplít, auto nejde nastartovat a my se nemáme jak dostat k lékaři pro recept, který nutně potřebujeme, a sen o dožití na chalupě je rázem pryč.

Dožít na chalupě
4.5 (90%)2